W Bogusławicach znajduje się dwór z początków XIX wieku, w obrębie którego znajduje się słynne na całą Polskę Stado Ogierów.

Stado Ogierów Bogusławice to urokliwe miejsce łączące tradycję z nowoczesnością. W 100-letnim pałacu co weekend rozbrzmiewa muzyka towarzysząca eventom biznesowym oraz imprezom okolicznościowym, uświetnianym przez zabytkowe powozy. Na zaplecze obiektu składa się sala bankietowa, 2 sale konferencyjne, plac zabaw oraz 29 pokoi hotelowych, w tym 14 o podwyższonym standardzie.
Dodatkowo oferujemy jazdy rekreacyjne, a dla mniej aktywnych przejażdżki bryczką i kuligi, zakończone biesiadą przy ognisku.

Czasy przedwojenne

Historia Stada Ogierów w Bogusławicach sięga roku 1915, kiedy to około 170 ogierów zgrupowanych zostało w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego przez władze austriackie. Komendantem stada został major Albin Kajetanowicz. Od roku 1918 Stado podlegało Polskiemu Zarządowi Wojskowemu, a od roku 1919 – Zarządowi Stadnin Państwowych w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych. W tym czasie, w zaadoptowanych do potrzeb hodowli koni oborach i cielętniku majątku w Bogusławicach, zgromadzono ogiery rozpłodowe z różnych punktów krycia. W roku 1923 kierownictwo Stada przejął Tadeusz Nosarzewski, który przez 16 lat swojej działalności doprowadził je do rozkwitu. W roku 1926 Stado zostało poświęcone "ku chwale hodowli i armii Rzeczypospolitej", co upamiętniła tablica pamiątkowa w stajni nr 1.

II wojna światowa


Po wybuchu II wojny światowej, Stado liczące ponad 120 koni wyewakuowano na wschód, jednak w czasie ewakuacji zostało ono zbombardowane i ostrzelane przez armię radziecką; od odłamka zginął dyrektor Nosarzewski. Ostatecznie po niedługim czasie, Stado powróciło do Bogusławic, gdzie przeszło pod władzę okupanta niemieckiego. W roku 1945 zarządzono ewakuację koni na zachód, co doprowadziło je do prawie zupełnego wyniszczenia.

Czasy powojenne


Po zakończeniu wojny Stado odbudowano, także przy udziale koni rewindykowanych z Niemiec w roku 1946, a następnie dzięki nowym wyhodowanym rocznikom koni. Obiekt w Bogusławicach został odbudowany, rozbudowany i unowocześniony. Od roku 1955 rozpoczął działanie Zakład Treningowy. W roku 1969 powstał Bogusławicki Klub Jeździecki. W latach tych w Bogusławicach znajdowało się 150-200 ogierów; lata 60 XX wieku to okres dynamicznego rozwoju Stada.

Lata 70 i 80 to udział koni, powozów i sań z obsługą masztalerzy w wielu produkcjach filmowych takich jak "Wszystko na sprzedaż", "Pan Wołodyjowski", "Hubal", "Rzeczpospolita babska", "Ferdydurke" i "Trędowata",  „Popioły”, „Potop”, „Hrabina Cosel”, „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni”, „Ferdydurke”, „Kronika wypadków miłosnych", „Szwadron”, a to jedynie niektóre z nich.


W 1989 r. zmarł dyrektor Andrzej Osadziński - człowiek oddany Bogusławicom bez reszty, będący jednocześnie wiceprezesem Polskiego Związku Jeździeckiego i sędzią międzynarodowym w skokach przez przeszkody i WKKW, działał czynnie przez długie lata w polskiej hodowli koni. Dla uczczenia pamięci dyrektora Andrzeja Osadzińskiego przed budynkiem dyrekcji ustawiono kamień z tablicą pamiątkową, a corocznie w maju organizowane są Ogólnopolskie Zawody w Skokach przez Przeszkody o Memoriał Barbary i Andrzeja Osadzińskich.

W latach 90. nastąpiła kolejna większa modernizacja infrastruktury.

Do 1993 funkcjonowało jako Państwowe Gospodarstwo Rolne pod nazwą Państwowe Stado Ogierów Bogusławice. W 1993 po przekształceniu jako Stado Ogierów Bogusławice. Od 1994, kiedy dokonano kolejnego przekształcenia, działa jako Stado Ogierów w Bogusławicach Sp. z o.o. W 2011 stado sprywatyzowano. Obecnie jest własnością firmy Jasta Anety i Jacka Ostrowskich.

Swoją popularność Stado Ogierów zawdzięcza organizowanym corocznie zawodom jeździeckim na międzynarodowym i krajowym poziomie, w ramach których zebrana publiczność może podziwiać popisy jeździeckie i zaprzęgowe. Zaprzęgi zarówno z Polski jak i z zagranicy prezentowane są podczas Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi oraz Zawodów Międzynarodowych i Krajowych. Nie bez kozery, wielu mistrzów w powożeniu wywodziło się właśnie z Bogusławic.

Zawodnicy biorący udział w zawodach rywalizują o tytuły mistrzowskie, w pięciu kategoriach: amatorów, młodzików, juniorów młodszych, juniorów oraz seniorów. Równolegle, odbywają się zawody regionalne i towarzyskie.

Dla wszystkich gości podczas przeprowadzanych zawodów organizatorzy przygotowują potrawy z grilla i wiele innych smakołyków. Z okazji HUBERTUSA w jednej z hal, gdzie na co dzień trenują jeźdźcy, odbywa się wielka biesiada

Ponadto na co dzień  na terenie stada dostępna jest dla naszych gości kryta ujeżdżalnia, która umożliwia jazdy konne  również w miesiącach zimowych i przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. 

Stado Ogierów w Bogusławicach to również miejsce na Ogólnopolskie Plenery Malarskie, takie jak "Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej" organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim i Regionalną Organizacje Turystyczną Województwa Łódzkiego i jak podkreślali sami artyści zakończenie pleneru malarskiego odbyło się w pięknym miejscu.

Współcześnie Stado posiada bogatą ofertę zarówno pod względem hodowli koni, jak i rekreacji oraz sportu jeździeckiego. Odrestaurowany dwór w parku przystosowany został do organizacji przyjęć okolicznościowych oraz eventów biznesowych. Na terenie obiektu znajdują się również pokoje gościnne oferujące noclegi w zabytkowych wnętrzach XIX pałacu otoczonego zacisznym parkiem. 

Stado Ogierów w Bogusławicach to połączenie bogatej tradycji ze współczesnością. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.Źródło: Wikipedia

 

 

 

 


 

Publikacje:

Wywiad z Prezesem Stada Ogierów w Bogusławicach:

 

Attachments:
Access this URL (http://hejnakon.pl/?p=19531)http://hejnakon.pl/?p=19531[WYWIAD]0 kB
© Stado Ogierów w Bogusławicach 2023